BLIK – nowoczesna forma płatności w ekologicznym wydaniu
Słowo BLIK, kojarzą obecnie niemal wszyscy, w końcu niebawem minie 10 lat od wykonania pierwszej transakcji w tej formie. Wszedł on więc na stałe do naszej codzienności, co więcej – z roku na rok zyskuje na popularności. Dowiedz się, na czym dokładnie polegają płatności BLIK i jak wpłynęły na kształt bankowości mobilnej w Polsce.
Czym jest BLIK?
BLIK – jedno krótkie, niepozorne słowo – kto spodziewał się, że po kilku latach będą je kojarzyć wszyscy? Ba! Kto na początku pomyślał, że wiele osób nie będzie wyobrażało sobie płatności w innej formie? Ale właśnie taka jest rzeczywistość, a liczby nie pozostawiają złudzeń – niemal 1.1 mld operacji w pierwszym półroczu 2024 roku (czyli 40% więcej, niż w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku) pokazuje, jak popularne jest to rozwiązanie.
Czym właściwie jest BLIK?
To system płatności mobilnych, jego twórcą jest Polski Standard Płatności, któremu przyświecała idea stworzenia rozwiązania szybkiego, ale jednocześnie bezpiecznego. Umożliwia dokonywanie transakcji za pomocą smartfona, więc posiadanie gotówki, czy karty staje się zupełnie zbędne. Użytkownicy mogą realizować płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Sama procedura płacenia jest maksymalnie uproszczona i polega na podaniu 6-cyfrowego kodu oraz zaakceptowaniu płatności w aplikacji banku. Istnieje również opcja bez kodu, w przypadku której cały proces odbywa się poprzez zbliżenie smartfona do terminala płatniczego.
BLIK z myślą o przyszłości.
Świadomość ekologiczna wzrasta, a wraz z nią większą uwagę przywiązuje się do ograniczania zużycia plastiku i innych materiałów. Rozwiązania oferowane przez BLIK w znaczący sposób ograniczają negatywny wpływ na środowisko. Płatności mobilne, które eliminują plastikowe karty, a także cyfrowe potwierdzenia transakcji zamiast ton paragonów – to sposób na odciążenie środowiska naturalnego i budowę bardziej zrównoważonej przyszłości.
Co więcej, płatności mobilne ograniczają również potrzebę transportu gotówki, a to wpływa z kolei na liczbę samochodów na drogach oraz emisję CO2. Wszystko to sprawia, że BLIK nie jest tylko wygodnym rozwiązaniem, a posiada niezaprzeczalne zalety również w innych, ważnych obszarach.
BLIK – za co jeszcze kochają go Polacy?
Nie da się ukryć, że BLIK stanowi ulubioną formę płatności Polaków nie tylko ze względu na wymiar ekologiczny. Równie ważna jest nowoczesność i niezawodność – bez tego nie osiągnąłby takiego poziomu popularności. I, żeby nie być gołosłownym, warto w tym miejscu wskazać bardzo dobitne dane liczbowe – w całym 2023 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali niemal 1,8 mld transakcji o wartości blisko ćwierć biliona złotych.
Wraz z rozwojem branży e-commerce na polskim rynku, rośnie również znaczenie płatności online, a w związku z koniecznością postawy pro konsumenckiej, niezbędne jest zapewnianie użytkownikom opcji płatności dopasowanych do ich potrzeb. BLIK jest jedną z trzech metod płatności online, cieszących się największą popularnością – z powodzeniem odpowiada na współczesne wymagania użytkowników.
Warto podkreślić również wymiar bezpieczeństwa, jaki zapewnia BLIK. Brak konieczności używania karty płatniczej, czy logowania się do bankowości internetowej w znaczący sposób ogranicza ryzyko związane z płatnościami. Również wypłacanie pieniędzy okazuje się dużo bezpieczniejsze, jeżeli nie wykorzystuje się w tym celu karty i przypisanego do niej PINu. Wartą wyróżnienia opcją są też czeki BLIK – stanowią one pewną opcję, gwarantując wszystkie funkcjonalności płatności mobilnej, a dodatkowo eliminując konieczność łączenia się z Internetem. Jak widać, popularność BLIKa nie jest bezzasadna, co więcej – można spodziewać się jej wzrostu w nadchodzących latach.