10 sposobów, aby zwiększyć efektywność programów motywacyjnych dla pracowników część 2
Przedsiębiorcy ze względu na nieprzewidywalność rynku oraz jego dynamiczne zmiany poszukują nowych przewag konkurencyjnych oraz źródeł trwałych wzrostów przychodów. Do niedawna sposobem na radzenie sobie z tymi wyzwaniami była optymalizacja kosztów. Globalne wstrząsy zmieniły podejście do biznesu i spowodowały m.in. zwrot ku takim wartościom, jak kapitał ludzki.
Spis treści
- 1. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: zachęcaj do odpoczynku
- 2. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: zaplanuj sesje „jeden na jeden”
- 3. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: posłuchaj pomysłów swoich pracowników
- 4. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: postaw na entuzjazm
- 5. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: wykorzystuj cechy przywódcze swoich pracowników
Wykfalifikowany oraz dobrze zmotywowany do pracy zespół coraz częściej postrzegany jest jako istotne źródło wzrostu firmy. Ten aspekt dotyczy w zasadzie każdej branży i firmy, niezależnie od jej wielkości. Co w sytuacji, gdy nasz zespół przestał pracować wydajnie? Wówczas warto zmobilizować go poprzez efektywne programy motywacyjne dla pracowników. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym opisujemy sposoby na zwiększenie efektywność programów motywacyjnych dla pracowników. Kolejne pięć propozycji, które warto znać:
UWAGA! Jest to druga część wpisu, jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z pierwszą częścią tekstu o programach motywacyjnych dla pracowników powinieneś to zrobić teraz!
1. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: zachęcaj do odpoczynku
Zmęczony i zestresowany pracownik, to pracownik, który pracuje mniej wydajniej. Zachęcaj więc swoich ludzi, aby korzystali z przysługującego im prawa do wypoczynku. Czasem nawet kilkudniowy urlop może sprawić, że po jego odbyciu wraca się z dużo większą motywacją do pracy.
2. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: zaplanuj sesje „jeden na jeden”
Jeśli będziesz regularnie indywidualnie spotykać się ze swoim zespołem zdołasz zdusić w zarodku coś, co w przyszłości może się okazać poważnym problemem. Takie sesje „jeden na jeden” pokazują, że dbasz także o poczucie komfortu jednostki.
3. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: posłuchaj pomysłów swoich pracowników
Jeśli szukasz sposobu na rozwój poszukaj inspiracji w swoim zespole. Pytając o to, jak można ulepszyć ofertę firmy, doceniasz ich, a to w samo w sobie jest dobrym bodźcem motywującym do tego, aby zaangażować się w wykonywane obowiązki.
4. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: postaw na entuzjazm
Pozytywna energia jest zaraźliwa i motywuje do lepszej pracy. Dlatego warto promować kulturę biurową opartą na entuzjazmie. To z pewnością lepiej się opłaci, niż np. zarządzanie ludźmi przez strach.
5. Zwiększ efektywność programów motywacyjnych: wykorzystuj cechy przywódcze swoich pracowników
Jeśli widzisz, że w swoim zespole masz osobę, którą do wytężonej pracy motywuje bycie liderem, powierz jej obowiązki na miarę temperamentu. Z kolei, gdy widzisz, że ktoś jest świetnym specjalistą, ale niekoniecznie dobrze odnajduje się w zarządzaniu zespołem, nie proponuj mu stanowisk, które wywołują w nim stres. To zdecydowanie obniży jego wydajność w pracy.
Inwestowanie w zwiększenie efektywność programów motywacyjnych dla pracowników, nigdy nie jest stratą. Każda wydana złotówka lub poświęcony czas, to swego rodzaju ziarno, które w bliskiej przyszłości wydaje bogate plony. Dlatego tak ważne jest, aby mieć w swoim zespole nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale przede wszystkim: zmotywowanych.