Blog
24 listopada 2017

Dlaczego program lojalnościowy jest dobry dla małych przedsiębiorców?

Program lojalnościowy opiera się na prostej filozofii. Ma przede wszystkim związać klienta z marką, a firma ma tym samym zwiększyć swoją sprzedaż. Jest to transakcja wiązana, z której korzyści czerpią obie strony. Wszystkie duże koncerny zbudowały swoją markę na programach lojalnościowych. Dlaczego więc z ich doświadczenia mają nie skorzystać również mali przedsiębiorcy?

Spis treści

  • Skuteczny oręż w nierównej walce
  • Angażowanie przez nagradzanie
  • Cyfrowe rozwiązania oszczędnością dla budżetu
  • Konwersja narzędzi sprzedażowo-promocyjnych

Skuteczny oręż w nierównej walce

Mikro firmy mają na pewno o wiele trudniej w rynkowej walce z dużo większymi markami, z których rozwiniętą infrastrukturą, bogatą ofertą produktową, potężnym zapleczem marketingowym oraz możliwością oferowania niższych cen ciężko jest im konkurować. Aby zwiększyć swoje szanse w bezpardonowej walce o klienta, małe firmy powinny korzystać z dobrych programów lojalnościowych, które wyeksponują ich mocne strony oraz zwiększą ich szanse w obszarach zdominowanych przez globalne koncerny.

Angażowanie przez nagradzanie

Według badania przeprowadzonego przez firmy Manta i BIA/Kelsey, po raz pierwszy mali przedsiębiorcy dostrzegli fakt, że duża baza lojalnych klientów ma olbrzymi wpływ na długoterminową rentowność firmy. Aż 64 proc. mikro przedsiębiorców twierdzi, że dobrze zaprojektowane programy lojalnościowe są niezwykle skuteczne w zwiększaniu dochodów firmy oraz jej rozwoju w wielu obszarach biznesowych.

Jak czytamy w raporcie Manta i BIA/Kelsey, który został oparty na 1000 ankietach przeprowadzonych wśród właścicieli małych firm, lojalni klienci spędzają na zakupach o 67 proc. więcej czasu niż nowi konsumenci. Z tego też powodu stali klienci powinni być przez przedsiębiorców szczególnie nagradzani, ponieważ zatrzymanie ich przy sobie jest o wiele mniej kosztowne niż pozyskiwanie nowych. Wdrożenie odpowiednich programów lojalnościowych przez małych przedsiębiorców powinno być nie tylko oznaką podziękowania dla stałych klientów, ale również sposobem ich motywacji do dalszego pełnienia roli ambasadora marki i promowania jej m.in. wśród członków rodziny, przyjaciół czy też bliższych lub dalszych znajomych. Takie działania pozwolą właścicielom małych firm zbudować jeszcze większą grupę lojalnych klientów skupionych wokół konkretnych produktów lub usług, oszczędzając im przy tym kosztów związanych z reklamą oraz prowadzeniem kampanii PR-owych, które bardzo często nie są nawet w połowie tak skuteczne, jak dobrze przygotowany program lojalnościowy.

Cyfrowe rozwiązania oszczędnością dla budżetu

Wbrew pozorom, wdrożenie programu lojalnościowego przez małe firmy wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami obciążającymi i tak już skromny budżet mikro przedsiębiorcy. Małe firmy mogą skorzystać na przykład z możliwości, jakie daje im ogólnodostępna sieć komórkowa oraz zaawansowane aplikacje na urządzenia mobilne. Na Zachodzie mali przedsiębiorcy stosują wiele cyfrowych rozwiązań, umożliwiających im zatrzymanie klientów na dłużej przy sobie. Są to m.in. takie aplikacje, jak np. Belly, PunchTab czy też Perville, pozwalające klientom małych firm zdobywać punkty za dokonanie zakupów przy pomocy smartfona. Koszt miesięcznej subskrypcji takiej aplikacji zaczyna się od już od 50 USD, a więc około 182 złotych miesięcznie. Takie rozwiązania oszczędzają nie tylko pieniądze, ale i czas, poświęcany na drukowanie na przykład wszelkiego rodzaju papierowych kart rabatowych.   

Konwersja narzędzi sprzedażowo-promocyjnych

Jeszcze kilka lat temu małe i średnie firmy w ramach realizowanych programów lojalnościowych najczęściej wykorzystywały do nagradzania swoich stałych klientów takie rozwiązania, jak np.: upusty i rabaty (61 proc.), nagrody rzeczowe (52 proc.), kupony (25 proc.) oraz karty rabatowe (11 proc.). Obecnie mali przedsiębiorcy, podobnie jak większość podmiotów działających na rynku, dokonują konwersji z tradycyjnych form wsparcia sprzedaży (np. zdrapki, stemple, itp.) na nowe rozwiązania technologiczne (np. kompleksowe platformy online), które pozwalają optymalizować koszty. Dzięki takim innowacyjnym narzędziom możliwe jest m.in. gromadzenie i analizowanie szczegółowych informacji o klientach, stała komunikacja z nimi oraz skuteczniejsze podejmowanie działań mających na celu jeszcze większe zaangażowanie klientów w działalność marki.

Źródło: